Ανακοίνωση για την Ειδική Επαναληπτική Εξεταστική (Εμβόλιμη)

Ανακοίνωση για την Ειδική Επαναληπτική Εξεταστική

Σας ενημερώνουμε ότι, σε εφαρμογή των οριζόμενων στις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 65 του ν. 4769/2022 (ΦΕΚ 141/Α), της απόφασης της 498ης/27.04.2023 συνεδρίας της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Κρήτης και της 233ης/09.05.2023 συνεδρίασης της Συνέλευσης του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης, οι φοιτητές/ριες που έχουν συμπληρώσει την περίοδο κανονικής φοίτησης (8 εξάμηνα), ήτοι βρίσκονται στο 9ο και άνω εξάμηνο των σπουδών τους, μπορούν να εξεταστούν σε μαθήματα που είχαν δηλώσει σε προηγούμενα έτη, για τα οποία δεν υπήρξε επιτυχής αξιολόγηση στο παρελθόν και περιλαμβάνονται στον κατάλογο μαθημάτων που εγκρίθηκαν από την 233/09.05.2023 συνεδρίαση της Συνέλευσης του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης.

Ο ανώτατος αριθμός μαθημάτων που δύναται να αιτηθεί για αξιολόγηση κάθε φοιτητής στην ειδική επαναληπτική εξεταστική ανά ακαδημαϊκό εξάμηνο, ορίζονται σε 4 μαθήματα, τα οποία ο φοιτητής είχε δηλώσει σε προηγούμενα εξάμηνα και είχε αποτύχει, δηλαδή είχε συμμετέχει στην εξέταση του μαθήματος και δεν έλαβε προβιβάσιμο βαθμό.

Για τη συμμετοχή τους στην Ειδική Επαναληπτική εξεταστική Ιουνίου 2023 οι φοιτητές/ριες θα πρέπει προσκομίσουν στη Γραμματεία του Τμήματος ή να αποστείλουν ηλεκτρονικά από το ιδρυματικό τους email στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου  politiki_epistimi@pol.soc.uoc.gr,

μέχρι την και την Τετάρτη 17 Μαΐου 2023

συμπληρωμένο και υπογραμμένο το έντυπο δήλωσης συμμετοχής στην Ειδική Επαναληπτική Εξεταστική.

Κατά τη συμπλήρωση του εντύπου στη στήλη Επιλογή ο φοιτητής/ρια θα πρέπει να συμπληρώσει τους αριθμούς από 1 έως 4.

Επισήμανση: Στην ειδική επαναληπτική εξεταστική δεν γίνονται αναβαθμολογήσεις μαθημάτων. Επίσης, στα μαθήματα οποία σημειώνεται επιτυχία, κάνοντας χρήση της Ειδικής Επαναληπτικής εξεταστικής, δεν μπορεί να γίνει αναβαθμολόγηση.