Δήλωση μαθημάτων Χειμερινού Εξαμήνου 2023-2024

Δηλώσεις μαθημάτων Χειμερινού Εξαμήνου Ακαδημαϊκού έτους 2023-2024

Οι δηλώσεις των μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο θα υποβληθούν στο διάστημα από Τετάρτη 18 Οκτωβρίου έως και την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2023. Η υποβολή των δηλώσεων θα γίνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής του eduportal https://eduportal.cict.uoc.gr/.

Η είσοδο στην εφαρμογή eduportal γίνεται με τη χρήση του ιδρυματικού λογαριασμού.

Οδηγίες:

Για να ξεκινήσετε τη δήλωσή σας, πρέπει να πατήσετε το πλήκτρο

Το σύστημα σας δείχνει ανά εξάμηνο και ομάδα τα μαθήματα του Προγράμματος σπουδών σας κι εσείς επιλέγετε τα επιθυμητά μαθήματα από την ένδειξη που υπάρχει δίπλα από το καθένα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Πρέπει απαραιτήτως να πατήσετε στον «Έλεγχο ορθότητας δήλωσης» γιατί διαφορετικά δε μπορείτε να συνεχίσετε στην τελική οριστικοποίηση δήλωσης μαθημάτων σας

Αν για οποιοδήποτε λόγο, υπάρχει πρόβλημα με τη δήλωσή σας και δε μπορείτε να συνεχίσετε, θα προβληθούν σχετικά μηνύματα λαθών για να μπορείτε να προβείτε σε διορθώσεις.

Για την οριστικοποίηση της δήλωσής σας, πρέπει να πατήσετε το πλήκτρο  έτσι ώστε να ενημερωθεί και η Γραμματεία και να την οριστικοποιήσει κι εκείνη με τη σειρά της

Αφού πατήσετε την «Υποβολή δήλωσης», το σύστημα σας δείχνει μια ανακεφαλαίωση των μαθημάτων σας για να την ελέγξετε. Αφού την ελέγξετε στη συνέχεια κάνετε την οριστική υποβολή πατώντας πάνω δεξιά το πλήκτρο .

Ακαδημαϊκό έτος 2023-2024

Πίνακας παραμέτρων δηλώσεων μαθημάτων

Εξάμηνο φοίτησης Πλήθος μαθημάτων

ανά κατηγορία που

δηλώνονται πρώτη φορά

Οφειλόμενα

μαθήματα

Σύνολο

μαθημάτων

1ο 5 ΥΠΟ και 1 ΞΓ 6
3ο 5 ΥΠΟ και 1 ΞΓ Έως και 2 6min – 8max
5ο 4 ΥΕΠ, 1 ΥΕΣ

(Φοιτητές που έχουν περάσει την  Πολιτική Θεωρία Ι ή/και Πολιτική Θεωρία ΙΙ,

προαιρετικά δηλώνουν 3 ΥΕΠ)

Έως και 3 4min -8max
7ο 3 ΥΕΠ και 2 ΥΕΣ Έως και 4 5min – 9max
9ο και άνω Έως και 10 1min – 10max

Διευκρινίσεις σχετικά με τη δήλωση μαθημάτων

Οφειλόμενα μαθήματα

• Οφειλόμενα μαθήματα είναι, αποκλειστικά, τα μαθήματα, που οι φοιτητές/τριες έχουν δηλώσει σε προηγούμενα εξάμηνα και δεν έχουν εξεταστεί επιτυχώς σε αυτά.
  • Εξαίρεση αποτελούν τα μαθήματα ΥΕΠ, που έχουν πάψει να προσφέρονται και μπορούν να αντικατασταθούν με άλλα ΥΕΠ που προσφέρονται στο εξάμηνο για το οποίο γίνεται η δήλωση μαθημάτων.
  • Οι φοιτητές που βρίσκονται στο 9ο και άνω εξάμηνο σπουδών τους δεν υπόκεινται στους παραπάνω περιορισμούς των οφειλόμενων μαθημάτων και μπορούν να δηλώνουν έως και δέκα (10) μαθήματα ανά ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Υποχρεωτικά Επιλεγόμενα Σεμινάρια (ΥΕΣ)

• Οι φοιτητές θα δηλώσουν και τα ΥΕΣ εφόσον έχουν γίνει δεκτοί από τους διδάσκοντες.

Πλήθος ΥΕΣ ανά εξάμηνο

Εξάμηνο φοίτησης ΥΕΣ